Skip to content

104 So. 16th St

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block24
Lot2.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,457
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
13%
Improvement Value:$457,900
87%
Total Assessment$524,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,481-0.9%
2024$16,623+51.9%
2023$10,943+1.3%
2022$10,803+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,527DeedBook 20220, Page 88434

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,456DeedBook 20170, Page 93282Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$47,000

From:

To:

Sq Ft2,456DeedBook 20160, Page 72406Recorded8/23/2016

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6055, Page 548

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5984, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1940