Skip to content

86 So. 16th St

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 10, 2019

Property Information

Block24
Lot3.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
22%
Improvement Value:$241,000
78%
Total Assessment$307,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,659-0.8%
2024$9,742+4.2%
2023$9,353+1.3%
2022$9,233+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,392DeedBook 20190, Page 62432

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 12484, Page 346Recorded2/27/2014

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 6072, Page 497

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5958, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1940