Skip to content

215 No. Grove St.

East Orange, NJ 07017

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2017

Property Information

Block260
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
26%
Improvement Value:$232,200
74%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,791-0.8%
2024$9,875+9.7%
2023$8,999+1.3%
2022$8,883+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6395, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1915