Skip to content

179 No. Munn Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block271
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-4

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,563
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
26%
Improvement Value:$197,100
74%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368-0.8%
2024$8,440+4.8%
2023$8,057+1.3%
2022$7,953+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5303, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1930