Skip to content

279 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 24, 2002

Property Information

Block280
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,608
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
18%
Improvement Value:$336,700
82%
Total Assessment$410,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,900-0.9%
2024$13,011+1.4%
2023$12,827+1.3%
2022$12,663+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft3,608DeedBook 5934, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1925