Skip to content

287 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block280
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,466
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,100
19%
Improvement Value:$309,900
81%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,061-0.9%
2024$12,165-11.5%
2023$13,747+1.3%
2022$13,571+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,466DeedBook 20250, Page 37176

Property Built

Built

Year Built: 1925