Skip to content

326 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2010

Property Information

Block290
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-6

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,721
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,200
17%
Improvement Value:$343,000
83%
Total Assessment$411,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,916-0.9%
2024$13,027+20.9%
2023$10,777+1.3%
2022$10,639+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 6091, Page 498

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5978, Page 178

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5838, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1925