Skip to content

320 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 9, 2018

Property Information

Block290
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
25%
Improvement Value:$200,600
75%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,427-0.9%
2024$8,500+0.1%
2023$8,494+1.3%
2022$8,386+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 20180, Page 68963

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5898, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1925