Skip to content

15 Grant Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1938

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 18, 1986

Property Information

Block305
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,100
31%
Improvement Value:$221,400
69%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,036-0.8%
2024$10,122-1.3%
2023$10,251+1.3%
2022$10,120+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,630DeedBook 4931, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1938