Skip to content

552 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block311
Lot11.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-8

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,348
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
22%
Improvement Value:$342,900
78%
Total Assessment$440,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,824-0.8%
2024$13,942+9.4%
2023$12,750+1.3%
2022$12,586+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940