Skip to content

602 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Date
Nov 18, 2002

Property Information

Block311
Lot17.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-8

Building Details

Building Class45
Description2S-B-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,500
24%
Improvement Value:$308,100
76%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,803-0.9%
2024$12,913+22.8%
2023$10,517+1.3%
2022$10,382+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$8,520,099
DeedBook 4894, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1925