Skip to content

36 Renshaw Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block314
Lot2.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
33%
Improvement Value:$195,800
67%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228-0.9%
2024$9,308-18.2%
2023$11,376+3.6%
2022$10,980+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,986DeedBook 20200, Page 85379

Property Built

Built

Year Built: 1940