Skip to content

17 Chauncey Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 16, 2026

Property Information

Block314
Lot3.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,654
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
29%
Improvement Value:$242,200
71%
Total Assessment$340,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,686-0.8%
2024$10,778-5.3%
2023$11,376+1.3%
2022$11,230+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

To:

DeedBook 20260, Page 5909

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6186, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1940