Skip to content

460 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2008

Property Information

Block330
Lot18.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,241
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,400
30%
Improvement Value:$247,000
70%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,037-0.9%
2024$11,132-7.9%
2023$12,090+1.3%
2022$11,936+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5103, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1925