Skip to content

370 No. Clinton St.

East Orange, NJ 07017

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2007

Property Information

Block331
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
32%
Improvement Value:$160,200
68%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,400-0.9%
2024$7,464-12.4%
2023$8,517+1.3%
2022$8,407+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5834, Page 703

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4853, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1935