Skip to content

296 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Mar 22, 2017

Property Information

Block340
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,100
27%
Improvement Value:$205,200
73%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,867-0.9%
2024$8,943+1.9%
2023$8,777+1.3%
2022$8,664+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 20170, Page 33600

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5579, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1920