Skip to content

333 Rutledge Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block341
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-8

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
27%
Improvement Value:$260,900
73%
Total Assessment$355,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,179-0.9%
2024$11,275+1.1%
2023$11,154+1.3%
2022$11,011+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,814DeedBook 20220, Page 38497

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,862DeedBook 12502, Page 6864Recorded7/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1930