Skip to content

164 Parkway Dr. E.

East Orange, NJ 07017

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 8, 2005

Property Information

Block341
Lot25.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-8

Building Details

Building Class16
Description1S-F-RN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,700
41%
Improvement Value:$143,400
59%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636-0.8%
2024$7,701-11.0%
2023$8,650+1.3%
2022$8,539+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 6281, Page 871

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 6053, Page 133

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5178, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1960