Skip to content

185 Parkway Dr. W.

East Orange, NJ 07017

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2008

Property Information

Block342
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-8

Building Details

Building Class16
Description1S-F-RN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,514
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,300
24%
Improvement Value:$240,400
76%
Total Assessment$316,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,948-0.8%
2024$10,033-7.4%
2023$10,833+1.3%
2022$10,694+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 5054, Page 47

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4955, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1960