Skip to content

248 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2010

Property Information

Block350
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-9

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CD
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,754
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,600
24%
Improvement Value:$274,300
76%
Total Assessment$362,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,399-0.8%
2024$11,497-4.3%
2023$12,013+1.3%
2022$11,859+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4999, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1925