Skip to content

219 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
Mar 1, 1996

Property Information

Block351
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-9

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,647
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
23%
Improvement Value:$286,500
77%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,713-0.9%
2024$11,813-8.3%
2023$12,888+1.3%
2022$12,723+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$16,000

To:

Sq Ft2,647DeedBook 5411, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1900