Skip to content

151 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block362
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-3

Building Details

Building Class10
Description3SW-32-1S-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$832,000
28%
Improvement Value:$2,181,900
72%
Total Assessment$3,013,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$94,667-0.9%
2024$95,480+43.6%
2023$66,492+1.3%
2022$65,640+1.3%
Property History
Sales6Foreclosures1

Property Sale

Sale
$1,460,000

From:

To:

DeedBook 12561, Page 8482Recorded6/26/2015

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 12174, Page 7755

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 6287, Page 186

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5803, Page 738

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5519, Page 93

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5012, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1930