Skip to content

94 No. Clinton St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$194,500
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block363
Lot12.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,506
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
25%
Improvement Value:$243,000
75%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,139-0.9%
2024$10,226+2.8%
2023$9,952+1.3%
2022$9,824+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$194,500

To:

Sq Ft2,556DeedBook 20170, Page 45476

Property Built

Built

Year Built: 1925