Skip to content

10 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Last Sale Date
Aug 7, 2009

Property Information

Block372
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-12

Building Details

Building Class---
Description1-8-1-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$5,415+0.4%
2007$5,391+0.1%
2006$5,383-0.3%
2005$5,397-0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$266,190
DeedBook 6384, Page 418

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4838, Page 347