Skip to content

101 So. Arlington Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Date
Jun 3, 2015

Property Information

Block402
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
19%
Improvement Value:$259,000
81%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,023-0.9%
2024$10,109+9.2%
2023$9,259+1.3%
2022$9,140+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 12559, Page 6099

Property Sale

Sale
$66,405

To:

Sq Ft2,688DeedBook 12273, Page 804

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12021, Page 636

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6191, Page 745

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 6128, Page 114

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5319, Page 252

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5021, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1925