Skip to content

14 Chestnut St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block403
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,365
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
18%
Improvement Value:$297,300
82%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,386-0.9%
2024$11,484+13.9%
2023$10,079+1.3%
2022$9,950+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925