Skip to content

10 Chestnut St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 6, 2019

Property Information

Block403
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,855
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
17%
Improvement Value:$292,900
83%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,085-0.8%
2024$11,180-5.0%
2023$11,769+1.3%
2022$11,618+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5145, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1930