Skip to content

109 So. Munn Ave.

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 1, 2021

Property Information

Block420
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-13

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,136,500
96%
Improvement Value:$51,800
4%
Total Assessment$1,188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,325-0.9%
2024$37,645+271.3%
2023$10,140+1.3%
2022$10,010+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 20220, Page 2909

Property Sale

Sale
$243,500
DeedBook 5194, Page 277

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5162, Page 680