Skip to content

353 Central Avenue Lot

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2013

Property Information

Block423
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-13

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
95%
Improvement Value:$5,000
5%
Total Assessment$97,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,047-0.8%
2024$3,073-0.3%
2023$3,081+1.3%
2022$3,041+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$960,000

From:

To:

DeedBook 12447, Page 1863Recorded7/23/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels