Skip to content

110 Elmwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block424
Lot28.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-13

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,219
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,200
23%
Improvement Value:$291,000
77%
Total Assessment$376,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,816-0.9%
2024$11,918+4.3%
2023$11,426+1.3%
2022$11,279+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft3,219DeedBook 20211, Page 2597

Property Built

Built

Year Built: 1930