Skip to content

40 Madonna Place Lot

East Orange, NJ 07018

Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block430.01
Lot10.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$85,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$2,571+1.6%
2018$2,531+2.5%
2017$2,469+1.4%
2016$2,434+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,200
DeedBook 5767, Page 590