Skip to content

99 Oak St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block430.01
Lot14.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-CC-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
23%
Improvement Value:$292,600
77%
Total Assessment$381,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,986-0.9%
2024$12,089+15.0%
2023$10,517-8.5%
2022$11,498+70.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 20200, Page 49925

Property Sale

Sale
$102,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 20190, Page 1735Recorded1/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1930