Skip to content

97 Oak St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 10, 2008

Property Information

Block430.01
Lot14.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-CC-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,700
28%
Improvement Value:$218,600
72%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558-0.9%
2024$9,640+28.0%
2023$7,530+1.3%
2022$7,434+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930