Skip to content

59 Elmwood Avenue Lot

East Orange, NJ 07018

Church/Charitable

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Sep 29, 1998

Property Information

Block430.01
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$484,500
94%
Improvement Value:$29,100
6%
Total Assessment$513,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$3,074+13.0%
1999$2,722-1.3%
1998$2,758+16.7%
1997$2,363+22.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

DeedBook 5576, Page 78