Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
169-171 So. Munn Ave.
East Orange, NJ 07018
Public Property
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2019
Property Information
Block441.01
Lot12.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-13
Building Details
Building Class---
DescriptionV/L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$81,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$81,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2019 | $2,468 | +1.6% |
| 2018 | $2,429 | +2.5% |
| 2017 | $2,370 | +1.4% |
| 2016 | $2,336 | +3.9% |
Property History
No events match the selected filters.