Skip to content

154 Freeman Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Feb 9, 2011

Property Information

Block441
Lot3.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,100
29%
Improvement Value:$201,600
71%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,974-0.9%
2024$9,051+13.9%
2023$7,946+1.3%
2022$7,844+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 12300, Page 4161

Property Built

Built

Year Built: 1925