Skip to content

11 Grand Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 28, 2026

Property Information

Block443
Lot9.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,500
34%
Improvement Value:$168,900
66%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,991-0.8%
2024$8,059+22.6%
2023$6,572+1.3%
2022$6,487+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook 20260, Page 9068

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 20250, Page 77711

Property Built

Built

Year Built: 1930