Skip to content

104 Madonna Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1931

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block444.01
Lot13.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
28%
Improvement Value:$226,100
72%
Total Assessment$312,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,828-0.9%
2024$9,913+18.0%
2023$8,400+1.3%
2022$8,293+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,688DeedBook 12559, Page 566

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 12371, Page 3431

Property Built

Built

Year Built: 1931