Skip to content

89 Rhode Island Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Feb 6, 2019

Property Information

Block444.01
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,057
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
34%
Improvement Value:$153,800
66%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375-0.9%
2024$7,438+20.7%
2023$6,162+1.3%
2022$6,083+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500

To:

Sq Ft1,114DeedBook 20190, Page 22462

Property Sale

Sale
$22,000

From:

To:

Sq Ft1,057DeedBook 20190, Page 8812Recorded1/31/2019

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,057DeedBook 20180, Page 19653Recorded3/5/2018

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,057DeedBook 20180, Page 17239Recorded2/26/2018

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4852, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1920