Skip to content

74 Madonna Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1962

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Apr 13, 2015

Property Information

Block444.01
Lot23.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class16
Description1S-F-RN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
32%
Improvement Value:$175,000
68%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,088-0.9%
2024$8,158+25.0%
2023$6,527+1.3%
2022$6,444+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 12550, Page 3936

Property Built

Built

Year Built: 1962