Skip to content

18 Arsdale Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 14, 2014

Property Information

Block451
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,958
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
23%
Improvement Value:$278,000
77%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,342-0.9%
2024$11,440-5.5%
2023$12,102+1.3%
2022$11,946+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft2,504DeedBook 12483, Page 4460

Property Built

Built

Year Built: 1925