Skip to content

50 Fairmount Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block454
Lot14.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-CC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,600
29%
Improvement Value:$208,900
71%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,000-0.9%
2024$9,080-3.5%
2023$9,414+1.3%
2022$9,290+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,404DeedBook 20250, Page 63865Recorded10/10/2025

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 20240, Page 76168

Property Built

Built

Year Built: 1930