Skip to content

859-63 So. Orange Ave.

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$4,648,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block454
Lot26.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class---
Description4S-S/A-2/30
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,400
11%
Improvement Value:$2,578,400
89%
Total Assessment$2,884,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$90,612-0.9%
2024$91,390+17.8%
2023$77,574+1.3%
2022$76,580+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$4,648,000

To:

DeedBook 20211, Page 36821

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 83877Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 12012, Page 5243

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 5803, Page 230

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5512, Page 769

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 4962, Page 384