Skip to content

55 Hillcrest Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Date
Aug 26, 1975

Property Information

Block454
Lot9.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,600
28%
Improvement Value:$219,900
72%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,596-0.8%
2024$9,678-5.4%
2023$10,234+1.3%
2022$10,103+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930