Skip to content

247 Eppirt St.

East Orange, NJ 07018

Built 1945

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 14, 2020

Property Information

Block458
Lot21.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,449
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
33%
Improvement Value:$187,300
67%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,738-0.9%
2024$8,813-14.7%
2023$10,334+1.3%
2022$10,202+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,530DeedBook 20200, Page 53092

Property Built

Built

Year Built: 1945