Skip to content

142 Brookwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Sep 13, 2007

Property Information

Block458
Lot41.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,200
34%
Improvement Value:$162,700
66%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,755-0.9%
2024$7,822+11.5%
2023$7,015+1.3%
2022$6,925+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 12094, Page 3852

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5489, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1930