Skip to content

899 So. Orange Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block458
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class10
Description1S RETAIL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
25%
Improvement Value:$166,200
75%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,979-0.9%
2024$7,039+2.3%
2023$6,882+1.3%
2022$6,794+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

DeedBook 20240, Page 28686

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 12565, Page 3462Recorded7/16/2015

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 12560, Page 39Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12074, Page 2197

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 6025, Page 797

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5632, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1955