Skip to content

87 Brookwood St.

East Orange, NJ 07018

Public School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2012

Property Information

Block460
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class---
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
91%
Improvement Value:$9,300
9%
Total Assessment$107,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$6,639+4.4%
2007$6,360+0.2%
2006$6,350-4.0%
2005$6,617+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6380, Page 381