Skip to content

95 Brookwood St.

East Orange, NJ 07018

Public School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2012

Property Information

Block460
Lot11.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class---
Description2-10-2-2-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,800
96%
Improvement Value:$8,000
4%
Total Assessment$206,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$7,043+0.1%
2006$7,033-0.3%
2005$7,051-0.0%
2004$7,054+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6130, Page 904

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 4895, Page 200