Skip to content

165 Brookwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block460
Lot2.19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,144
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,800
20%
Improvement Value:$315,700
80%
Total Assessment$395,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,423-0.8%
2024$12,529+4.3%
2023$12,007+1.3%
2022$11,853+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$144,500
DeedBook 5696, Page 13

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5523, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1925